Neden framework kullanmalıyız?

PIN

Birçok Developer’ın PHP framework kullanmasının sebebi her projede tek tek sınıfları oluşturmaya, alt yapıyı kurmaya zaman kaybetmeden direk projelerine start vermeye olanak sağlıyor olmasıdır. Ayrıca frameworklerde ihtiyaç duyacağınız hemen hemen herşey bulunur. Ben codeigniter kullanıyorum Controller yapısı çok basite indirgenmiş ve modeller arasındaki bağlantı oldukça rahat. Frameworkler bize ne kadar?

  • İlk olarak, kesin ve kesin geliştirme sürenizi kısaltıyor.
  • Güvenlikle ilgili endişeleriniz varsa onlardan kurtuluyorsunuz
  • MVC (Module – View – Controller) yapısı kullandıklarından organize ve takım çalışmasına uygun projelerde rahatlıkla kullanabilirsiniz
  • Ayrıca Frameworklere yardımcı bir çok kütüphane ve uygulamalarda mevcut
  • Daha kolay veritabanı işlemleri

Örneğin : Ben CodeIgniter kullanıyorum çok basite indirgenmiş bir veritabanı Class’ı mevcut manuel olarak yazacağınız database komutlarını çok kısa kodlarla ve daha pratik bir şekilde uygulayabiliyorsunuz.

Kısaca özetlemek gerekirse her seferinde dünyayı yeniden keşfetmek yerine kurulmuş alt yapıyı kullanarak, kendi fikrimize daha fazla yoğunlaşmak için Framework kullanmalıyız.

Birçok Framework mevcut; CodeIgniter, Laravel, Zend, CakePHP, Yii bunlardan bir kaçı. Ben kullandığım Frameworkten bahsetmek istiyorum;

codeigniter_logo

Öncelikle çok basit bir kuruluma sahip olması hoşuma gidiyor, hemen indirip kullanabilirsiniz. Hatta hiç kurulum gerektirmiyor bile diyebilirim. MVC alt yapısını kullanıyor. Çok sade ama basit değil, güzel bir Controller yapısı olduğunu düşünüyorum ve harika bir dökümantasyona sahip ve Türkçe 🙂  bu sayede kolay öğreneceğinizi düşünüyorum. Hemen hemen her projede kullanabilirsiniz, özelliklede büyük projelerde. Birçok veritabanıyla kolayca çalışabilirsiniz.

CodeIgniter’a başlamayı düşünürseniz, sizin için çektiğim videoya göz atabilirsiniz 🙂

VİDEO