Yazılımda Nasıl ilerledim?

PIN

Yazılım alanında nasıl ilerledim? 
Bana en çok gelen sorulardan bir tanesi nasıl geliştirebilirim.

Yazılıma başladığım geçen süre zarfında öğrendiğim en güzel şeylerden bir tanesi tecrübenin çok değerli bir şey olduğu. Bu yüzden size söyleyeceklerimin başında gelecek cümle şu ki; teori hiç bir zaman, tecrübenin önüne geçemeyeceği doğrusudur. 
En net ifadeyle benim size önerim proje odaklı çalışmak. Peki nedir bu proje odaklı çalışmak? 
Yazılım alanı bir okyanus her şeyi öğrenemezsiniz. Her alanda profesyonel olamazsınız, güçlü olduğunuz alanlar vardır, onları biraz daha güçlendirir ve uzmanlaşırsınız. Her proje size farklı ve yeni şeyler öğretir. Bir kaç örnekle açıklarsak;

Bir ön muhasebe uygulaması geliştiriyorduk ilk başlarda, Trigger ve Procedurlerden bir haberdim. Fakat bir yerde tıkandım, arka planda hızlı bir şekilde işlem yaptırmam gerekiyordu, proje beni bunlara yönlendirdi Trigger ve Proceduru öğrendim. İlk zamanlarda spagetti diye tabir ettiğimiz kodu yazıyordum, MVC yapısına oldukça uzaktım. Bir CRM projesine başladık fakat düz kod yazmak proje için yetersiz kaldı ve Framework kullanma ihtiyacı duyduk ve  Framework öğrendik. 
Yani demem o ki proje, benim şuna ihtiyacım var bunu öğren der. Sizin arama yeteneğinizi geliştirir, nasıl araştırma yapmanız gerektiğini öğretir. Peki nasıl projeyi nasıl bulacağım? 
Sevdiğiniz ya da ilgi duyduğunuz mesleklerin kullandığı uygulamaları inceleyip, eksik yanlarını araştırın, kullananlardan düşüncelerini alın ve bu uygulamayı en baştan geliştirmeye çalışın, eksik yanlarını kapatın. Projeye başladığındaki bilginiz ve tecrübenizin değişimini proje bittiğinde farkedeceksiniz. Elinizdeki bu proje size her zaman referans olacaktır ve bu ilk proje size çok güzel bir özgüven sağlayacaktır 🙂 Örnek projeler şunlar olabilir : Stok Yönetimi, Emlak Portföy Yönetimi, Ön Muhasebe, Çek Senet Vade Takibi,  Personel Yönetimi 
Aklıma gelenler bunlar herkese iyi çalışmalar 🙂